Częstokroć przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zastanawiają, w jaki sposób przekazać członkowi swojej rodziny przedsiębiorstwo, którego nie są w stanie lub po prostu nie chcą już prowadzić. Tym razem postaram się przybliżyć dosyć prostą, a chyba niedocenianą formę przejścia własności przedsiębiorstwa, czyli darowizny.
Dzięki podjęciu decyzji o przekazaniu przedsiębiorstwa w formie darowizny, przedsiębiorca uzyskuje szereg udogodnień podatkowych. W pierwszej kolejności, po żadnej ze stron, darczyńcy oraz obdarowanego, nie powstaje obowiązek uiszczenia podatku dochodowego, bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, wiąże powstanie przychodu z tego źródła przychodu, z odpłatnym zbyciem składników majątkowych wykorzystywanych w tej działalności. W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z tej działalności, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. U podatników podatku od towarów i usług, za przychód z tej działalności, uważa się przychód pomniejszony o należny podatek VAT. Przychodem z działalności gospodarczej, są również w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątkowych ujętych w ewidencji środków trwałych i w ewidencji wyposażenia. Przekazanie w drodze darowizny (nieodpłatnie) przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Co więcej, obdarowany korzysta ze zwolnienia zawartego w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że przepisów tejże ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Jak wiadomo, w przypadku, najbliższej rodziny istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego także w zakresie podatku od spadków i darowizn.
Wreszcie, darowizna przedsiębiorstwa nie podlega także opodatkowaniu podatkiem VAT, stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ przedmiotem zbycia jest przedsiębiorstwo. Ustawodawca przewidział, że tego typu transakcje nie są objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.
Jedynym obowiązkiem podatkowym, jaki powstanie przy dokonaniu darowizny przedsiębiorstwa przez osobę prowadzącą firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej będzie podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obowiązek ten przy umowie darowizny spoczywa na obdarowanym, a jego wielkość będzie zależała od wartości z darowizną i przejętych przez obdarowanego długów. Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych będzie wynosiła 2% wartości przejętych przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.
Jak wynika z powyższego, jeśli członek najbliższej rodziny nosi się z zamiarem przekazania dobrze prosperującego przedsiębiorstwa, najdogodniejszą podatkowo formą przekazania będzie właśnie umowa darowizny.